توان موشکی حزب‌الله تحریم‌ها را بی‌اثر خواهد کرد

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روز چهارشنبه هفته گذشته – سوم آبان- کنگره آمریکا لایحه تحریم حزب‌‌ا… لبنان را به دلیل آنچه «استفاده این گروه از مردم لبنان به‌عنوان سپرانسانی» و همچنین تهدید برای منافع آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن (عربستان و اسرائیل) خواند، تصویب کرد. براساس این طرح تمام افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها یا حتی کشورهایی که به هر نوع چه مادی و چه لجستیکی از حزب‌ا… حمایت کنند، شامل تحریم‌های بانک فدرال آمریکا خواهند شد. 
 
اما این تحریم‌ها تا کجا می‌تواند اثر‌گذار باشد و آیا حزب‌ا… بیش از آنکه گروهی نظامی باشد، یک بنگاه اقتصادی است یا این تحریم‌ها می‌تواند کشورهای حامی حزب‌ا… را به عدم حمایت از این گروه اجبار کند؟
حزب‌ا… در لبنان را می‌توان بیش از آنکه یک تشکیلات دانست، در حقیقت نیرویی مردمی برای مقابله با دشمنان خارجی به‌شمار آورد. با این نگاه، حزب‌ا… در حقیقت تشکیلاتی مردمی است که تامین مالی و نیروی انسانی آن نیز توسط مردم انجام می‌شود و نه فعالیت‌های اقتصادی؛ حزب‌ا… بارها و بارها عدم وابستگی مالی خود به گروه‌ها یا جریان‌های سیاسی را اعلام کرده است و بیان داشته که تنها از طریق ایران تامین مالی می‌شود. 
سیدحسن نصرا… در سخنرانی خود در خردادماه سال جاری با اشاره به دور اول تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌ا… پس از سفر ترامپ به عربستان با لحنی تمسخرآمیز خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «تمام دارایی‌های حزب‌ا… در بانک‌های آمریکا، سوئیس، دبی و فرانسه که شما ادعای وجود آن را کردید، نوش‌جانتان.» دبیرکل حزب‌ا… لبنان همچنین اضافه کرده است: «تحریم‌ها علیه حزب‌ا… امر تازه‌ای نیست و این گروه ده‌ها سال است که با صرف مبالغ بی‌شماری توسط آمریکا و کشورهای عربی متحد آن مورد بدترین تحریم‌ها و همچنین تلاش برای بدنامی قرار گرفته است؛ ولی باید بگویم که حزب‌ا… و محور مقاومت نه‌تنها تاثیری نگرفته، بلکه نسبت به گذشته با نیرو، تجهیزات و عزم بیشتری آماده مقابله با اسرائیل و طرح‌های آمریکایی در منطقه است.» 
درخصوص این موضوع، مروا عثمان، از تحلیلگران سیاسی لبنان در مصاحبه‌ای به سوالات «فرهیختگان» این‌گونه جواب داد:
 
  چرا تحریم‌های جدید علیه حزب‌ا… اعمال شد؟
بر کسی پوشیده نیست که اتحاد بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و رژیم اسرائیل بسیار قوی است و در نتیجه موضع ترامپ در قبال حزب‌ا… قطعا موضعی خصمانه خواهد بود. حال آخرین تغییرات در واشنگتن موجب ترویج کمپینی عمومی برای سرکوب سختگیرانه حزب‌ا… در لبنان برای مقابله با پیروزی‌های اخیر لبنان در کنار ارتش سوریه در داخل سوریه و لبنان و نیز نابود کردن تروریست‌های داعش و النصره شده است. همچنین این کمپین بخشی از تلاش گسترده‌تر برای مقابله با حامی اصلی مقاومت یعنی ایران است. اقدام جدید ترامپ شامل تعیین جایزه نقدی برای فرماندهان مهم تحت تعقیب، افزایش اقدامات اطلاعاتی آمریکا و نیز تلاش برای تشویق متحدان به اقدامات بیشتر برای سرکوب شبکه جهانی این گروه است. 
به هر حال، ترامپ هنوز کاملا درک نکرده که خراب کردن رابطه بین حزب‌ا… و متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی چقدر کار دشواری است. با این شرایط مشخص است که ترامپ رئیس‌جمهوری‌ نخبه‌ای نیست و تاکنون در حل مشکلات داخلی آمریکا نیز قضاوتی غیرمنطقی داشته است. سوال اینجاست که در مورد مشکلات خارجی ترامپ چطور عمل کرده است؟ من معتقدم که او هنوز عمق شرایط را درک نکرده است و در منطقه فقط از صهیونیست‌ها پیروی می‌کند. ترامپ در آینده متوجه این اشتباهش خواهد شد، اما آن زمان خیلی دیر خواهد بود. 
 
  آیا تحریم‌های جدید به نحوی به جنگ احتمالی اسرائیل با لبنان مرتبط هستند؟
 
بعد از هفت سال جنگ جهانی علیه سوریه، حزب‌ا… لبنان به‌عنوان برنده بی‌چون و چرای این جنگ شناخته می‌شود که پیشرفت‌های مهمی در زمینه توانمندی نظامی داشته و همچنین در کنار ارتش سوریه و متحدان دیگر توانسته تروریسم را نابود کند. با توجه به تلاش‌هایی که در راستای افزایش نقش منطقه‌ای ایران در غرب آسیا صورت می‌گیرد، سیاست جدید ترامپ به‌عنوان چالش فوری شناسایی می‌شود. قطعا این مساله موجب تنش در خاورمیانه می‌شود؛ منطقه‌ای که همین الان هم به‌شدت بی‌ثبات است. اما سوال این است که آیا این تنش احتمال جنگ جدید بین اسرائیل و جبهه مقاومت را ایجاد می‌کند یا خیر؟ رژیم اسرائیل اخبار نه‌چندان جدی را در مورد جنگ احتمالی جدید با لبنان مطرح کرده، در حالی که فرماندهان صهیونیست همواره تکرار کرده‌اند که چنین جنگی از همه جنگ‌های قبل بدتر خواهد بود.
 
اما به هرحال من فکر می‌کنم که اسرائیل به دلایل سیاسی و نظامی تمایلی به چنین ماجراجویی‌هایی ندارد. با توجه به این حقیقت که جنگ با اسرائیل همیشه گزینه‌ای احتمالی است، من با نظر فرماندهان اسرائیلی موافقم که چنین جنگی هیچ شباهتی به جنگ‌های قبلی نخواهد داشت. اما دلایل من با آنچه آنها به اشتباه تبلیغ می‌کنند، فرق دارد. این جنگ اولین جنگی است که پای مقاومت را به خاک فلسطین باز می‌کند. بدین معنا که اگر جنگی توسط اسرائیل علیه حزب‌ا… آغاز شود، مبارزان مقاومت حزب‌ا… برای تلافی اقدام به آزادسازی اراضی اشغالی فلسطینیان می‌کنند. این روند آزادسازی با الجلیل آغاز می‌شود.
 
اسرائیل نمی‌تواند قدم به خاک لبنان بگذارد و تنها می‌تواند از جت‌های جنگی خود استفاده کند و تا حد ممکن موجب مرگ شهروندان و آسیب به زیرساخت‌های لبنان شود. ما قبلا آنجا بوده‌ایم و این کار را کرده‌ایم و من فکر می‌کنم این کار برای ما تاثیر زیادی نداشت، اما برای صهیونیست‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد، زیرا اکنون مقاومت نیز فناوری موشکی دارد. واقعا عجیب است که ببینیم مقاومت، مراکز نظامی، صنعتی و زیرساخت‌های صهیونیست‌ها را نیز مانند آنچه علیه داعش در سوریه انجام داد، بمباران کند. به علاوه، حزب‌ا… با ایجاد زرادخانه پیچیده‌ای که به بیش از ۱۰۰ هزار راکت و موشک با دقت بالا مجهز است، خودش را تجهیز کرده و توان حمله راهبردی به تمام مناطق تحت اشغال اسرائیل را دارد. حزب‌ا… همچنین می‌تواند به تهدید امنیت زنجیره تامین انرژی اسرائیل نیز بپردازد. مهم‌تر از همه، همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران باعث شده که این گروه بتواند موشک‌های پیچیده‌تری تولید کند و فقط بر خرید موشک متکی نباشد. این مساله برای اسرائیل ترسناک است و مانع برنامه‌های آتی برای حمله به لبنان می‌شود. 
 
  این مساله چه تاثیری بر موفقیت اخیر حزب‌ا… دارد؟
 
تحریم‌هایی که ما گفتیم، قرار است تلاش‌ها برای مسلح کردن گروه مقاومت را خنثی کند. من معتقدم که با توجه به تجربه بالای حزب‌ا… و تجهیزش به زرادخانه و همچنین مداخله نظامی این گروه در سوریه که موجب حذف وهابیون و تروریسم صهیونیستی شد، این تحریم‌ها بی‌تاثیر است و تاثیری بر پیروزی‌های حزب‌ا… ندارد. برعکس این تحریم‌ها باعث می‌شود که حزب‌ا… حمایت منطقه‌ای و داخلی بیشتری به دست آورد، زیرا در مقابل امپریالیسم آمریکا و پروژه صهیونیستی در تمام منطقه ایستاده است. خسارات این پروژه تاکنون بسیار گسترده و شفاف بوده است. ما عقب‌نشینی و شکست گروه‌های تروریستی را که توسط آمریکا، اسرائیل و رژیم‌های دست‌نشانده آنها در خلیج‌فارس ایجاد شده و از حمایت، آموزش و سرمایه آنها استفاده می‌کرده‌اند، دیده‌ایم. همچنین این پروژه موجب دشمنی جدید و غیرمنتظره شده که مشابه دشمنی قدیمی بحران خلیج (فارس) است که در اثر حمایت از استقلال کردها در عراق بروز کرد. این موضوع درنهایت نتیجه دردناکی برای کردها داشت و رئیس‌جمهور بارزانی را به عقب‌نشینی از نتیجه همه‌پرسی مجبور کرد. بنابراین به وضوح می‌بینیم که پروژه آمریکا/ اسرائیل در تمام خاورمیانه از نظر نظامی و سیاسی شکست خورده است و حال اگر بحث تحمیل تحریم‌های غیرقانونی جدید باشد، چرا باید نتیجه‌ای متفاوت بگیرند؟ قطعا نمی‌توانند نتیجه مثبتی به دست آورند و باز هم شکست خواهند خورد. 
 
باید گفت که تلاش نیروهای مردمی در عراق و سوریه، باعث تکمیل خط مقاومت مردمی از ایران به لبنان شده است. این گستره جغرافیایی با تمام امکانات مالی و سیاسی و همچنین تسلط خط فکری «استکبارستیزی و مقابله با تروریسم» توانسته بر ملت‌های منطقه، تاثیر مثبتی داشته باشد. با این حساب تحریم‌های آمریکا را نمی‌توان بیشتر از جوهری روی کاغذ به حساب آورد. 
 

* فرهیختگان

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *